Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

(IPA) Uluslararası Pediatri Kurumu Dönem Reisı olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, 1946 Kerkük doğumludur. Soyluluk Hasanoğlu Enver Hasanoğlu ‘nun oğlu olarak gene aynı kurumun Dış İlişkiler Doğrucaörlüğünü yürütmektedir.
Enver Hasanoğlu, 1969 senesinde İstanbul Üniversitesi Tababet Fakültesi’nden çıkışlı olmuştur. Akabinde 1973 senesinde Hacettepe Üniversitesi Tababet Fakültesinden Çocuk Sağlamlığı ve Emrazı Uzmanlığını almıştır. Elan sonrasında öğretim görevlisi olarak akademik dirimına kafalamıştır.
Prof. Dr. Enver Hasanoğlu Glasgow Üniversitesi, RoyalHospitalforSickChildren Hastanesinde “Çocuk Nefroloji” eğitimi almıştır. 1984-1988 yılları ortada Erciyes Üniversitesi Tababet Fakültesinde, 1988-1992 yılları ortada Gazi Üniversitesi Tababet Fakültesinde Dekanlık, 1992 ile 2000 yılları ortada da Gazi Üniversitesi’nde Rektörlük görevlerinde bulunmuştur. Üniversitelerarası Konsey Tababet ve Esenlik Bilimleri Terbiye Konseyi Mirkanlığı, UMEMPS (Midi şarki ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Derneği) ve UNPSTR’ın (Türk Dili Konuşan Ülkeler Pediatri Birliği) başkanlık ve umumi sekreterliklerini yapmıştır. 2004-2006 yılları ortada Bilkent Üniversitesi Mütevelli Astronomi Üyeliği ve Reis Vekilliği yapmıştır. 2006-2010 yılları ortada YÖK üyeliği görevinde bulunmuştur. 1987 seneından beri Türkiye Milli Pediatri Derneği Yönetim Kurulunda uhde almaktadır. Mirkanlığını da yapmış başüstüneğu Türkiye Milli Pediatri Derneğinde halen Genel Sekreterlik görevini sürdürmektedir.

İki Türk’ün başarısı Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Dünyadaki 5 pediatri bilirkişiından biri olarak onaylama edilmektedir. 2019 senesinde dünyanın farklı ülkelerinden delegelerin katılımıyla Panama’da yapılan seçimde IPA’nın “istikbal devre kafakanlığına” seçbilimselştir.
Bu pozisyonda görev etmiş olduğu iki yılın böylece 8 Mayıs 2021 tarihinde IPA kafakanlığı görevini Köle’li Prof. ErrolAlden’dan çalışarak dönüş almıştır. Ayrıca Soyluluk Hasanoğlu, Enver Hasanoğlu ‘nun Mirkanlığını yürüttüğü Uluslararası Pediatri Kurumun’da Dış İlişkiler Yönetmenü olarak uhde yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir